Η υπολογιστική φωτογραφία και η συμβολή της στη μελέτη της πολιτισμικής μας κληρονομιάς

Πέμπτη 31 Μαρτίου 2022, 2:00–3:30μμ

Εισηγητής: Ορέστης Κουράκης, Επαγγελματίας Φωτογράφος στην υπολογιστική αρχαιολογική φωτογραφία / Υποψήφιος Διδάκτορας
Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών

Η αρχαιολογική φωτογραφία αποτελεί έναν εξαιρετικά εξειδικευμένο κλάδο που απαιτεί τεχνολογία αιχμής για την παραγωγή ενός πολιτιστικού αρχείου του παρελθόντος σε έναν συνεχώς περισσότερο παγκοσμιοποιημένο κόσμο. Σε αυτή την ομιλία, ο Ορέστης Κουράκης θα συζητήσει πώς η φωτογραφία ενός αρχαιολογικού αντικειμένου πρέπει να το καταγράφει με ακρίβεια αναδεικνύοντας τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά ή ιδιότητές του και, ιδανικά, να παρέχει περισσότερες πληροφορίες από όσες αντιλαμβάνεται το ανθρώπινο μάτι. Αυτή η εξαιρετικά απαιτητική διαδικασία απαιτεί μία εξελιγμένη χρήση και συνδυασμό σειράς τεχνικών και τεχνολογιών, όπως για παράδειγμα η ψηφιακή υπέρυθρη ή υπεριώδης φωτογραφία, η πανοραμική ή τρισδιάστατη φωτογραφία, η χρήση της ρομποτικής και φυσικά προσεκτικό χειρισμό του φωτός. Αυτή η ομιλία θα εισαγάγει τις συμμετέχουσες και τους συμμετέχοντες στη σύγχρονη αρχαιολογική φωτογραφία, ένα συναρπαστικό νέο πεδίο που βρίσκεται στο μεταίχμιο τέχνης και επιστήμης. Ο κ. Κουράκης θα παρουσιάσει μία σειρά από μελέτες περιπτώσεων αναφορικά με το πώς οι καινοτομίες στην τεχνολογία της φωτογραφίας παρέχουν μία ακριβή και αισθητικά άρτια τεκμηρίωση της πολιτιστικής κληρονομιάς που εξυπηρετεί εξίσου τις ανάγκες της επαγγελματικής κοινότητας και του ευρύτερου κοινού. Τέλος, θα συζητηθούν οι θεωρητικές βάσεις του κλάδου, ιδιαίτερα σε ότι αφορά το πώς η τέχνη και η πρακτική της φωτογραφίας γίνονται αναπόσπαστο συστατικό της επιστημονικής μελέτης του υλικού πολιτισμού.

Ο Ορέστης Κουράκης είναι επαγγελματίας φωτογράφος, εξειδικευμένος στον τομέα της υπολογιστικής αρχαιολογικής φωτογραφίας. Ως Υποψήφιος Διδάκτορας στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών μελετά τεχνικές ταυτοποίησης χρωστικών σε αρχαία αντικείμενα. Είναι υπότροφος ερευνητής στο Διεθνές Πανεπιστήμιο Ελλάδος, αριστούχος απόφοιτος του μεταπτυχιακού φωτογραφίας του Savannah College of Art and Design (ΗΠΑ) και συνεργάτης μουσείων και αρχαιολογικών φορέων διεθνώς. Ως υπότροφος Fulbright καλλιτεχνών (2012) στο Πανεπιστήμιο Columbia (Νέα Υόρκη) και ως επισκέπτης ερευνητής, παρουσίασε διεθνώς τη δημιουργία μιας διαδραστικής διαδικτυακής πλατφόρμας προβολής και μελέτης αρχαιολογικών αντικειμένων. Επιλέχτηκε από το Μουσείο του Λούβρου (Παρίσι) ως αποκλειστικός φωτογράφος της έκθεσης «Αρχαία Μακεδονία, το βασίλειο του Μεγάλου Αλεξάνδρου» (2011). Δημιουργεί νέες τεχνικές, ειδικό λογισμικό και εξειδικευμένα ρομποτικά συστήματα προκειμένου να υπερκεράσει τα όρια και τις δυνατότητες της ανθρώπινης όρασης και να συμβάλει στην εξαγωγή ακριβέστερων πληροφοριών από τα αρχαιολογικά ευρήματα. Έχει δώσει σεμινάρια στα πανεπιστήμια Harvard, Columbia, Stevens Institute of Technology και στο Πανεπιστήμιο της Γρανάδας και σειρά διαλέξεων σε Ευρώπη και ΗΠΑ στην αρχαιολογική φωτογραφία. Διδάσκει στο Αμερικάνικο Κολέγιο Θεσσαλονίκης (2009–σήμερα) και στο Διεθνές Πανεπιστήμιο Ελλάδος (2014–σήμερα). Φωτογραφίες του έχουν δημοσιευτεί σε περισσότερους από εκατό καταλόγους, βιβλία, επιστημονικά περιοδικά και εφημερίδες. Άρθρα του έχουν δημοσιευτεί σε πρακτικά διεθνών συνεδρίων και καταλόγους εκθέσεων. Έχει παρουσιάσει την καλλιτεχνική του δουλειά σε περισσότερες από τριάντα εκθέσεις στην Ελλάδα και στο εξωτερικό.