Το Έργο ΝΑΥΣ στο Ίδρυμα Ευγενίδου: Ανάπτυξη εφαρμογών εικονικής πραγματικότητας για τις ναυμαχίες της Σαλαμίνας και του Ναυαρίνου

Πέμπτη 11 Νοεμβρίου 2021, 2:00–3:30μμ

Εισηγήτρια: Φρόσω Νομικού, Αρχαιολόγος / Διδάκτωρ Μουσειολογίας
UCL / Ίδρυμα Ευγενίδου

Εισηγητής: Θάνος Παγώνας, Ναυπηγός
ΕΜΠ / Ίδρυμα Ευγενίδου

Η παρουσίαση αφορά την υλοποίηση του Έργου ΝΑΥΣ στο Ίδρυμα Ευγενίδου και συγκεκριμένα την ψηφιακή αποτύπωση δύο ναυμαχιών από την αρχαιότητα (Ναυμαχία της Σαλαμίνας, 480 π.Χ.) και τη νεότερη ιστορία (Ναυμαχία του Ναυαρίνου, 1827) στο πλαίσιο επετειακών εκθέσεων για το κοινό. Βασικός άξονας υλοποίησης του Έργου είναι η ανάδειξη της ναυπηγικής και ναυτικής πολιτιστικής κληρονομιάς με τη χρήση νέων τεχνολογιών για την παραγωγή τρισδιάστατων μοντέλων ιστορικών πλοίων και εφαρμογών εικονικής πραγματικότητας. Μετά την παρουσίαση των εκθεμάτων, θα ακολουθήσει ανάλυση της μεθοδολογίας και της διαδικασίας ανάπτυξής τους από τεχνικής, ιστορικής και εκπαιδευτικής άποψης. Επίσης, θα περιγραφούν τα στάδια, οι προκλήσεις και τα οφέλη της διεπιστημονικής συνεργασίας και η παρουσίαση θα ολοκληρωθεί με κάποια συμπεράσματα από την επαφή του κοινού με τα εκθέματα.

Η Φρόσω Νομικού εργάζεται ως υπεύθυνη έρευνας, τεκμηρίωσης και επιμέλειας εκθέσεων στο Ίδρυμα Ευγενίδου για το Έργο ΝΑΥΣ. Είναι πτυχιούχος Αρχαιολογίας (ΕΚΠΑ) με μεταπτυχιακό (MA in Cultural Heritage Studies) και διδακτορικό τίτλο (PhD Museum Studies) από το Institute of Archeology, University College London. Από το 2005, έχει συνεργαστεί με μουσεία και πανεπιστημιακά ιδρύματα στο Ηνωμένο Βασίλειο και την Ελλάδα σε πεδία δραστηριότητας όπως η δημιουργία και οργάνωση εκθέσεων, η ερμηνεία συλλογών, η ανάπτυξη εκπαιδευτικού υλικού και προγραμμάτων, η έρευνα και αξιολόγηση κοινού, η επικοινωνία της επιστήμης και η διδασκαλία μουσειακής θεωρίας και πρακτικής. Είναι Γραμματέας του ΔΣ του Ελληνικού Τμήματος του Διεθνούς Συμβουλίων Μουσείων (ICOM).

Ο Θάνος Παγώνας εργάζεται ως υπεύθυνος ανάπτυξης των εφαρμογών εικονικής πραγματικότητας και των εφαρμογών τρισδιάστατης απεικόνισης στο Ίδρυμα Ευγενίδου στο πλαίσιο του Έργου ΝΑΥΣ. Είναι απόφοιτος του Τμήματος Πληροφορικής του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και του Τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου. Έχει ασχοληθεί με την ανάπτυξη εφαρμογών σε υπολογιστές και κινητά, κυρίως με τις γλώσσες προγραμματισμού C#/C++/Python, καθώς και με την τρισδιάστατη μοντελοποίηση τόσο πλοίων όσο και αντικειμένων με προγράμματα όπως Rhino, Aveva Marine και Blender.