Η ψηφιακή συνθήκη στις ανθρωπιστικές επιστήμες: Προς έναν επαναπροσδιορισμό του πεδίου

Πέμπτη 8 Απριλίου 2022, 2:00-3:30μμ

Εισηγήτρια: Ελένη Γουλή, Ερευνήτρια
Δίκτυο DARIAH-GR / Απολλωνίς της Ακαδημίας Αθηνών

Η παρουσίαση αυτή θα εστιάσει στις μεταβολές που έχουν επέλθει στην παραγωγή και διάχυση της επιστημονικής γνώσης καθώς και στις ερευνητικές πρακτικές κατά τη μετάβαση στην ψηφιακότητα. Η πρώτη εμπλοκή των ανθρωπιστικών επιστημών με τον ψηφιακό κόσμο έγινε μέσω μεγάλων προγραμμάτων ψηφιοποίησης αναλογικού υλικού, ενώ σύντομα τις ψηφιοποιήσεις αρχειακών συλλογών διαδέχθηκε η παραγωγή ψηφιακών εφαρμογών που διαχειρίζονται δεδομένα (ψηφιακά αρχεία, ψηφιακές βιβλιοθήκες, βάσεις δεδομένων κλπ.). Μέσα από μία κριτική παρουσίαση επιλεγμένων μελετών περίπτωσης σύγχρονων προσεγγίσεων, που επιχειρούν να ενθαρρύνουν νέους τρόπους κατανόησης, αντλημένων από διαφορετικά επιστημονικά πεδία (π.χ. ιστορία, σπουδές θεάτρου, πολιτισμικές σπουδές), θα συζητηθούν η αλλαγή παραδείγματος στην επιστημονική σκέψη που αφορά στις έννοιες της πληροφορίας και της νοηματοδότησης, οι πρακτικές αναπαράστασης και ανασυγκρότησης της πραγματικότητας, η οπτικοποίηση δεδομένων και πληροφοριών ως αφηγηματικών μηχανισμών κ.ά.

Η Ελένη Γουλή, απόφοιτη του Τμήματος Ιστορίας-Αρχαιολογίας (κατεύθυνση Ιστορίας) του ΕΚΠΑ, κάτοχος μεταπτυχιακού (Master) και διδακτορικού διπλώματος από το Τμήμα Θεατρικών Σπουδών του ιδίου πανεπιστημίου και κάτοχος του European Diploma in Cultural Project Management (Ίδρυμα Marcel Hicter, Βρυξέλλες). Έχει διατελέσει επιστημονική συνεργάτιδα του Ευρωπαϊκού Πολιτιστικού Κέντρου Δελφών και του Υπουργείου Πολιτισμού, διευθύντρια του Κέντρου Έρευνας και Πρακτικών Εφαρμογών του Αρχαίου Ελληνικού Δράματος «Δεσμοί» και σύμβουλος επί πολιτιστικών θεμάτων σε διάφορους φορείς και διοργανώσεις. Η διδακτική της εμπειρία σε ακαδημαϊκό επίπεδο περιλαμβάνει δέκα εξάμηνα στο Τμήμα Θεατρικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου, όπου δίδαξε διδακτικά αντικείμενα που άπτονται της θεωρίας και ιστορίας του θεάτρου. Έχει διευθύνει ή συμβάλει ενεργά στην υλοποίηση πολλών ερευνητικών προγραμμάτων, τα οποία επικεντρώνονται στην ανάπτυξη ψηφιακών πόρων και εργαλείων της έρευνας, τη διαχείριση και επιμέλεια συλλογών δεδομένων (όπως το έργο της τεκμηρίωσης και ψηφιοποίησης των πολιτιστικών συλλογών του Εθνικού Θεάτρου (επιστημονική υπεύθυνη θεατρολογικής τεκμηρίωσης). Από το 2014 εργάζεται για την εθνική υποδομή για τις Ψηφιακές Ανθρωπιστικές Επιστήμες DARIAH-GR / ΔΥΑΣ (Digital Humanities) ως επιστημονική συνεργάτιδα της Ακαδημίας Αθηνών. Στο ίδιο πλαίσιο εργάστηκε για το ευρωπαϊκό ερευνητικό πρόγραμμα PARTHENOS.