Δραστήριοι μαθητές – Ενεργοί πολίτες: Λογοτεχνικές παρεμβάσεις την εποχή της δικτύωσης

Παρασκευή 21 Ιανουαρίου 2022, 1:45-3:00μμ

Εισηγήτρια: Δέσποινα Φελέκη, Μεταδιδακτορική ερευνήτρια / Εκπαιδευτικός
Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας ΑΠΘ / Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση

Αυτό το ηλεκτρονικό σεμινάριο εστιάζει στη δυνατότητα της κοινωνικής αφύπνισης των νέων μέσω της σύζευξης της αμερικανικής λογοτεχνίας και του πολιτισμού με τις νέες τεχνολογίες. Ιδιαίτερα, εν μέσω των πανδημικών φαινομένων και της αναπόφευκτης κοινωνικής δικτύωσης, προτείνονται τρόποι με τους οποίους οι μαθητές και μαθήτριες της Πρωτοβάθμιας και της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης μπορούν να παραμείνουν δραστήρια μέλη των μαθητικών κοινοτήτων τους. Αξιοποιώντας νέες μεθόδους, εργαλεία και δείγματα της σύγχρονης αμερικανικής κουλτούρας (λογοτεχνία, ποίηση, φωτογραφία, graffiti κλπ), αναπτύσσουν τη φωνή και την κριτική τους σκέψη μέσα από ευκαιρίες συμμετοχικής μάθησης. Το εκπαιδευτικό υλικό που προτείνεται είναι εγκεκριμένο από το Υπουργείο Παιδείας και το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής.

Στόχοι των εκπαιδευτικών δράσεων είναι:

• η φιλαναγνωσία των μαθητριών και μαθητών του Δημοτικού και Γυμνασίου
  • η κοινωνική μάθηση και αφύπνισή τους
  • η συμμετοχή τους στα προβλήματα της κοινότητας (μαθητικής και ευρύτερης)
  • η ενεργή πολιτειότητα

ενώ παράλληλα εξασκούνται οι γλωσσικές και κοινωνικές δεξιότητές τους.

Η Δέσποινα Φελέκη είναι Μεταδιδακτορική Ερευνήτρια στο Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας (Α.Π.Θ.) και διορισμένη Καθηγήτρια Αγγλικών στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση. Αντικείμενο της μεταδιδακτορικής της έρευνας είναι η επίδραση των νέων τεχνολογιών και των κοινωνικών μέσων δικτύωσης στην κοινωνική ευαισθητοποίηση των νέων μαθητριών και μαθητών της Ελληνικής Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Απέκτησε το Μεταπτυχιακό της Δίπλωμα στις «Σπουδές στην Ευρωπαϊκή Λογοτεχνία και Πολιτισμό» (Α.Π.Θ.) και το Διδακτορικό της Δίπλωμα στη «Σύγχρονη Αμερικανική Λογοτεχνία και Πολιτισμό» (Α.Π.Θ.). Διδάσκει προπτυχιακά και μεταπτυχιακά μαθήματα, εστιάζοντας στη σύγκλιση μεταξύ κειμενικότητας και ψηφιοποίησης. Τα άλλα ερευνητικά της ενδιαφέροντα περιλαμβάνουν την παγκόσμια λογοτεχνία, τις σπουδές στην ποπ κουλτούρα και τις σπουδές στα βιντεοπαιχνίδια. Η μονογραφία της, με τίτλο Stephen King in the New Millennium: Gothic Mediations on New Writing Materialities, κυκλοφόρησε από τον εκδοτικό οίκο Cambridge Scholars Publishing το 2018.