Το ψηφιακό ταξίδι της γλώσσας: Σώματα κειμένων και ΤΕΙ επισημείωση

Πέμπτη 10 Δεκεμβρίου 2020, 2:00-5:00μμ

Εισηγητής: Αθανάσιος Καρασίμος, Διδάκτωρ/ Ερευνητής
Δίκτυο DARIAH-GR/Απολλωνίς της Ακαδημίας Αθηνών

Στην παρουσίαση αυτή θα γίνει ένα γρήγορο πέρασμα από τη Γλωσσολογία στην Υπολογιστική Γλωσσολογία και την Τεχνογλωσσία, που καθορίζει τα βήματα της ψηφιακότητας στην ανάλυση των προφορικών και γραπτών κειμένων. Θα γίνει αναφορά στην ψηφιακή απεικόνιση της ελληνικής γλώσσας και των διαλέκτων της μέσα από διάφορα project και θα αναδειχθεί το ψηφιακό αποτύπωμα αυτών των project. Επιπροσθέτως, θα γίνει παρουσίαση της διαδικασίας πλήρους ψηφιακής επεξεργασίας των κειμένων, η οποία θα περιλαμβάνει ένα σύντομο τμήμα για την αρχική ψηφιοποίηση των κειμένων και τη σύνδεσή τους με τα απαραίτητα μεταδεδομένα, καθώς και μία εισαγωγική παρουσίαση των τεχνικών της υπολογιστικής γλωσσολογίας για την επεξεργασία της φυσικής γλώσσας. Επίσης, θα παρουσιαστούν η χρήση του εργαλείου AntConc για τη δημιουργία σώματος κειμένων καθώς και η διαδικασία XML κωδικοποίησης των κειμένων, σύμφωνα με το πρότυπο του προγράμματος Text Encoding Initiative (ΤΕΙ) και οι δυνατότητες που αυτή προσφέρει σε μεγάλο εύρος διαφορετικών κειμένων.

Ο Αθανάσιος Καρασίμος είναι απόφοιτος του Τμήματος Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών. Μετά την ολοκλήρωση δύο European Masters in Speech and Language Processing (ένα εξ αυτών στο Πανεπιστήμιο του Εδιμβούργου), ολοκλήρωσε τη διδακτορική διατριβή στην Υπολογιστική Μορφολογία στο Τμήμα Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών. Ήταν μέλος του Εργαστηρίου Νεοελληνικών Διαλέκτων του συγκεκριμένου τμήματος σε αρκετά ερευνητικά προγράμματα. Υπήρξε υπότροφος μεταδιδακτορικής έρευνας από το ΙΚΥ. Έχει διδάξει από το 2012 στο ΕΑΠ, στο ΑΠΘ και στο ΕΚΠΑ διάφορες θεματικές, όπως εκπαιδευτική τεχνολογία στη διδασκαλία της αγγλικής, μεθοδολογία της έρευνας, υπολογιστικής γλωσσολογία, σωματοκειμενική γλωσσολογία και κατάκτηση/διδασκαλία λεξιλογίου. Είναι ερευνητής στην Εθνική Υποδομή για τις Ψηφιακές Ανθρωπιστικές Επιστήμες DARIAH-GR/ΔΥΑΣ (Digital Humanities) ως μέλος της ομάδας της Ακαδημίας Αθηνών από το 2014. Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα εστιάζονται στην υπολογιστική γλωσσολογία και τη μηχανική μάθηση, τη χρήση σωμάτων κειμένων, την εκπαιδευτική τεχνολογία στη διδασκαλία της αγγλικής και την ενσωμάτωση ηλεκτρονικών και επιτραπέζιων παιχνιδιών στη γλωσσική μάθηση και διδασκαλία.