Ψηφιακές θεατρικές δράσεις και η εκπαίδευση ενηλίκων

Πέμπτη 27 Μαΐου 2021, 2:00–3:30μμ

Εισηγήτρια: Αικατερίνη Δεληκωνσταντινίδου, μεταδιδακτορική ερευνήτρια
Τμήμα Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ

To συγκεκριμένο διαδικτυακό σεμινάριο θα εστιάσει στην αξιοποίηση εργαλείων του ψηφιακού θεάτρου, δηλαδή του θεάτρου που υλοποιείται μέσω ψηφιακών τεχνολογιών, σε συνάρτηση με την εκπαίδευση ενηλίκων. Έμφαση θα δοθεί στη μαθησιακή διαδικασία όπως στον εκπαιδευτικό σχεδιασμό, την ενεργοποίηση των εκπαιδευομένων μέσω ενεργητικών τεχνικών, στην ανάπτυξη της δυναμικής της ομάδας και στην προαγωγή του κριτικού (ανα)στοχασμού. Επίσης, θα εξεταστούν τα οφέλη της συγκεκριμένης διαδικασίας ως προς την καλλιέργεια του κριτικού και δημιουργικού ψηφιακού γραμματισμού των εκπαιδευομένων αλλά κατ’ επέκταση και των κοινωνικών και διαπολιτισμικών δεξιοτήτων τους. Κατά τη διάρκεια του σεμιναρίου, θα γίνει αναφορά σε καλές πρακτικές, μεθόδους και τεχνικές.

Η Αικατερίνη Δεληκωνσταντινίδου (PhD, MA, MEd) είναι συμβασιούχος διδάσκουσα στο Τμήμα Μουσειολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών και μεταδιδακτορική ερευνήτρια στο Τμήμα Θεατρικών Σπουδών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (με πλήρη υποτροφία του Ιδρύματος Κρατικών Υποτροφιών). Η μεταδιδακτορική της έρευνα αφορά την αξιοποίηση του τραγικού μύθου και του ψηφιακού θεάτρου στην εκπαίδευση και ειδικότερα στην εκπαίδευση ευάλωτων κοινωνικών ομάδων. Η πρώτη της μονογραφία, βασισμένη στη διδακτορική διατριβή που εκπόνησε στο Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, κυκλοφόρησε το 2020 υπό τον τίτλο Latinx Reception of Greek Tragic Myth: Healing (and) Radical Politics (Peter Lang, Dramaturgies series).