Digital Lebenswelt: Ο νέος ψηφιακός ‘κόσμος της ζωής’

Πέμπτη 13 Μαΐου 2021, 2:00-3:30μμ

Εισηγήτρια: Mάρω Μπέλλου, Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια / Μεταπτυχιακή φοιτήτρια
Τμήμα Φιλοσοφίας και Παιδαγωγικής ΑΠΘ

Η σύγχρονη εποχή χαρακτηρίζεται από μία επέλαση τεχνολογικών αντικειμένων που προωθούνται ως αίτια της επιθυμίας, αντικείμενα που ορεγόμαστε και πίσω από τα οποία τρέχουμε ακατάπαυστα. Τα αντικείμενα αυτά είναι ειδικά κατασκευασμένα για να καταστραφούν αφού πρώτα χρησιμοποιηθούν για λίγο, να πεταχτούν και να αντικατασταθούν. Θα μπορούσαμε να πούμε, έχοντας δανειστεί έναν όρο του Husserl, ότι τα αντικείμενα αυτού του τύπου μπορούν να θεωρηθούν εμβληματικά ενός νέου Lebenswelt, ενός νέου «κόσμου της ζωής», ενός νέου κόσμου της ψηφιακής ζωής, θα προσθέταμε. Το μη ανθρώπινο δυνητικό περιβάλλον των οθονών τείνει να αντικαταστήσει ή έστω να ελαττώσει την έκταση και τη σημασία του πραγματικού περιβάλλοντος. Συνεπώς, η νέα συνθήκη μέσα στην οποία τα άτομα αναπτύσσουν αφενός την ψυχική τους ζωή και αφετέρου τις διαπροσωπικές τους σχέσεις είναι το αδιάσπαστο συνεχές του πραγματικού και του δυνητικού περιβάλλοντος. Το παράδειγμα του άβαταρ θα μας επιτρέψει να εξετάσουμε τη σχέση του πραγματικού με το δυνητικό, του ενσώματου εγώ με το «κυβερνοσώμα», που εντούτοις χαρακτηρίζεται από τη δική του ιδιότυπη «υλικότητα». Επιπλέον, θα δούμε διεξοδικά πώς η ασώματη τεχνολογία, που υπόσχεται ακριβώς αυτή την υπέρτατη απελευθέρωση του σώματος από τον υλικό χώρο, θέτει σε μία νέα βάση την ίδια την εμπειρία του έρωτα, πολλαπλασιάζοντας την εγγενή ανασφάλεια της ερωτικής δέσμευσης.

Η Μάρω Μπέλλου γεννήθηκε και ζει στην Αθήνα. Είναι πτυχιούχος του Τμήματος Ψυχολογίας του Πάντειου Πανεπιστημίου και κάτοχος μεταπτυχιακού τίτλου στην Ιατρική Ψυχολογία, με αντικείμενο την «Αντιμετώπιση του πόνου», από την Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων. Έχει εργαστεί ως επιστημονική συνεργάτιδα στη Νευρολογική Κλινική του Γ.Ν.Α. «Γ. Γεννηματάς» και σήμερα εργάζεται ως ψυχολόγος-ψυχοθεραπεύτρια. Έχει εξειδικευτεί στη Συστημική Ψυχοθεραπεία στο Α.Κ.Μ.Α. Έχει εμβαθύνει στην Υπαρξιακή Ψυχοθεραπεία με διατριβή που δημοσιεύτηκε στο διεθνές επιστημονικό περιοδικό Society for Existential Analysis. Τα τελευταία χρόνια δραστηριοποιείται στο πεδίο της Λακανικής Ψυχανάλυσης, συμμετέχοντας στις εργασίες του Κέντρου Ψυχαναλυτικών Ερευνών της Αθήνας, ενώ ταυτόχρονα συνεχίζει τις σπουδές της στο Διιδρυματικό ΠΜΣ «Συστηματική Φιλοσοφία» (ΑΠΘ). Το βιβλίο της με τίτλο Ο γκατζετ-Eros: Ο έρωτας στα χρόνια της τεχνολογίας κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Ι. Σιδέρης (β’ έκδοση, 2019).