Γνωριμία με τις διαδραστικές αφηγήσεις μέσω Twine

Πέμπτη 9 Ιουνίου 2022, 2:00–3:30μμ

Εισηγήτρια: Ευγενία Κλείδωνα, Υποψ. Διδ.
Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας, ΑΠΘ

Το συγκεκριμένο εργαστήριο έχει ως αντικείμενό του το Twine, ένα εργαλείο ανοιχτού κώδικα για την κατασκευή ψηφιακών διαδραστικών αφηγήσεων. Μέσα από το εργαστήριο, οι συμμετέχουσες/οντες θα έρθουν σε μια πρώτη επαφή με το Twine και θα εξοικειωθούν με απλές εντολές και λειτουργίες του, όπως η εισαγωγή και μορφοποίηση κειμένου, η δημιουργία υπερσυνδέσμων και η ενσωμάτωση πολυτροπικού υλικού.  Το σεμινάριο θα κλείσει με μια σύντομη αναφορά σε πιθανές εφαρμογές τέτοιων αφηγήσεων ως εκπαιδευτικών εργαλείων. Έτσι, με το πέρας του εργαστηρίου, οι συμμετέχουσες/οντες θα είναι σε θέση να κατασκευάσουν απλές διαδραστικές αφηγήσεις προσαρμοσμένες στα δικά τους εκπαιδευτικά περιβάλλοντα.

H Ευγενία Κλείδωνα ολοκλήρωσε τις προπτυχιακές της σπουδές στην Ελληνική Φιλολογία και στην Αγγλική Γλώσσα και Φιλολογία καθώς και τις μεταπτυχιακές της σπουδές στην Ιστορική Γλωσσολογία στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης (ΑΠΘ), ενώ την παρούσα στιγμή εκπονεί τη διδακτορική της διατριβή στον Τομέα Αμερικάνικης Λογοτεχνίας και Πολιτισμού του Τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας (ΤΑΓΦ) στο ίδιο πανεπιστήμιο. Επιπλέον, εργάζεται ως εξωτερική συνεργάτρια στο Ινστιτούτο Νεοελληνικών Σπουδών (Ίδρυμα Μανόλη Τριανταφυλλίδη) και είναι μέλος του Εργαστηρίου Ψηφιακών Ανθρωπιστικών Σπουδών «ΨΗΦΙΣ» της Φιλοσοφικής Σχολής του ΑΠΘ και της ερευνητικής ομάδας «The Multimodal Research and Reading Group» του ΤΑΓΦ ΑΠΘ. Αντανακλώντας την ποικιλομορφία των ακαδημαϊκών της σπουδών, η έρευνά της χαρακτηρίζεται από διεπιστημονικότητα, συνδυάζοντας το ακαδημαϊκό της ενδιαφέρον για τη γλωσσολογία, την αμερικανική λογοτεχνία και πολιτισμό και τα ψηφιακά μέσα. Η διδακτορική διατριβή της, η οποία εντάσσεται στον ευρύτερο χώρο των digital humanities και critical code studies, εστιάζει στις ψηφιακές διαδραστικές αφηγήσεις και εξετάζει τον τρόπο με τον οποίο τέτοιες αφηγήσεις αντανακλούν πολιτισμικά στοιχεία, τόσο μέσω του περιεχομένου και της γλώσσας τους όσο και μέσω του υποκείμενου κώδικα. Η ερευνητική της δουλειά έχει δημοσιευτεί σε διεθνή περιοδικά, όπως το Ex-Centric Narratives: Journal οf Anglophone Literature, Culture and Media, και έχει επίσης παρουσιαστεί σε διεθνή συνέδρια και συμπόσια.